Kurumsal DeğerlerimizYENİ ÇOCUK SÖZLÜĞÜ

Sevgili Ebeveyn,

Yeni bir adım, yeni bir heyecan demektir. Bir de bu adım çocuklarımızla ilgiliyse… Anne-baba olarak heyecanınızı anlıyor ve sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Çocuklarınızı teslim ettiğiniz okulumuzu size tanıtmak, aklınızda oluşabilecek sorulara cevap vermek amacıyla hazırladığımız “Yeni Çocuk Sözlüğü” ile bu yeni adımınızda size kolaylık sağlayacağımıza inanıyoruz.

İşte bizim sözlüğümüz…

-A-

Amacımız: Her çocuğun doğuştan gelen temel potansiyelini geliştirmesine yardımcı olarak, ileride iyi bir yetişkin olmasının temelini doğru ve sağlam olarak oluşturmaktır.

Anneler Günü: Anneler günü, okulumuzda mayıs ayının ikinci cumartesi günü geleneksel çay partimizde kutlanır. Bu partinin en önemli özelliği ikram edilen yiyeceklerin eşsiz lezzetidir. Çünkü bu yiyecekleri çocuklarımız, içine emeklerini ve sevgilerini koyarak pişirirler.

Araştırmacılık: Yeni Çocuk Anaokulu öğretmen ve çocuklarının temel özelliğidir.

ATATÜRKÇÜLÜK: Türk Devleti’nin bağımsızlığını, bütünlüğünü, kişi özgürlüğünü, milli egemenliği ve çağdaş olmayı amaçlayan; akla, bilime ve gerçeğe dayanan, evrensel ağırlıklı, geleceğe yönelik, birbiri ile uyumlu amaçlar, uygulamalar ve ilkeler bütünü ve bu ilkeye bağlılık. Yani kısaca sizin ve bizim düşünce yapımız…

Ayakkabı: Sağlıklı ve hijyenik ortamımızı korumak için çocuklarımız ve personelimiz okul içinde temiz ayakkabı giyerler. 

-B-

Başvurmak: Anne-babanın en ufak sorusunda bile, öğretmene rahatlıkla gelip danışması.

Bayramlar: Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir kurum olmamız nedeniyle bütün milli bayramlar gününde, dini bayramlar ise öncesinde okulumuzda kutlanacaktır. Ayrıca MEB tarafından resmi tatil ilan edilen günlerde okulumuz kapalı olacaktır.

Bilim: Işığında yürüdüğümüz yol.

Bütüncül eğitim: Bütüncül eğitimin temel amacı; büyüyen insanın ruhsal açılımına yardım etmektir. Eğitim, fiziksel ve psikolojik enerji arasında uyum sağlamalı, çocuklara bağımsız olmayı öğretmelidir.

-C-

Ceza: Bu sözcüğün anlamını biz de bilmiyoruz!

Coğrafya: Çocuklarımız, büyük tahta yap – boz haritalar ile kıtaların, okyanusların ve ülkelerin yerlerini tanırlar. Bu ülkelerin önemli özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken ada , göl, körfez , koy gibi bir çok coğrafi gerçeği somut olarak görerek , dokunarak öğrenirler.

Coşku: Çocuklarımızın gözünde hep görmek istediğimiz ışık.

Coşmak: Birlikte keyif alarak yapılan eğitim.

-Ç-

Çalışma saati: Anaokullarımız, Tarabya şubemiz hafta içi her gün 08.00 – 18.00 saatleri arasında çocuklarımızla birlikte olmak, onlarla keyifli çalışmalar yapabilmek için açıktır. Uskumruköy şubemiz hafta içi her gün 08.00 - 17.15  Ancak okul servisimiz saat 16.00’da çocuklarımızı evlerine götürmek için hareket eder. Bu saatten sonraki öğrenci alımı veliye aittir.

Çevremiz: Tarabya şubemiz; İstanbul boğazına hâkim, yeşillikler içinde, tertemiz bir havaya sahip ve huzur dolu bir sokakta yer almaktadır. . Uskumruköy şubemiz; sakin ve huzur dolu bir sokağın köşe başında, birkaç meyve ağacının da bulunduğu yemyeşil bahçesiyle keyifli bir mekândır.  Zekeriyaköy Toddler binamız ise, yine sakin ve sımsıcak bir sokakta, minik masal evi tadında, sevimli bir binadır. 

Çocuk: Çocuk , dünyanın en büyük mutluluğudur. DOSTOYEVSKİ

-D-

Değer: Bizler çocuklarımıza barış , saygı , sevgi, sorumluluk , hoşgörü , işbirliği , dürüstlük , alçak- gönüllülük gibi bazı sosyal değerlerin kazandırılmasını gerekli görmekteyiz. Bu nedenle programızda her ay bir konu belirlenerek üzerinde çalışılacaktır. Sizler de ‘ayın değerini ‘ takip edebilirsiniz.

Demokrasi: Anaokulumuz “Demokrasi doğumla başlar.” diyen ve demokrasi eğitimi için çocuğun ergenlik yaşının beklenmemesinin gerekliliğini savunan bir eğitim düşünürünün geliştirdiği eğitim modelini uygulamaktadır. Çocuklarımıza; insan kişiliğine saygı duyulması gerekliliği, karşılıklı anlayış içersinde birbirlerine özgürlük tanıyıp hoşgörü göstermelerinin önemi ve bunları taşımanın birlikte yaşamanın temelini oluşturduğu görüşü benimsetilmeye çalışılır.

Disiplin: Yetişkinin sevgi, saygı, güven ve özgürlük ortamı yaratması durumunda, çocukta doğal olarak ortaya çıkan davranış biçimi.

Doğum günü: Çocuklarımızın bize birer hediye olarak verildiği bu günler, anaokulumuzda grup içersinde kutlanabilir. Ancak böylesi mutlu ve coşkulu günlerin birer hediye şölenine dönüşmemesi ve çocukların dünyasında mutlulukların paylaşıldığı günler olarak yer almasına gayret edilir.

Drama : Drama etkinliklerimiz , çeşitli gelişim alanlarını desteklemek amacı ile planlanır ve uygulanır. Yaratıcı düşünme yeteneğini kullanarak kendi potansiyelini ortaya çıkarabilme, sorun çözebilme, duygularının farkına varıp bunları anlatabilme, iletişim becerisi kazanabilme, düşünme süreçlerinin en temel malzemesi sayılan kavramları yaşantılara dayalı olarak öğrenme alıştırmalarını kapsamaktadır.

Dünya barışı: Evrensel görevimiz.

Düzen: Çocuğun özgür gelişmesinin sırrı; ruhen beslenmesi için gerekli olan şeylerin organize edilmesidir. Bunun gerçekleşebilmesi için de çevrenin düzgün bir biçimde düzenlenmesi gereklidir.

-E-

Eğitim-Öğretim: İnsan yetiştirme sanatıdır. Bu sanatın en önemli öğeleri ise öğrenci-öğretmen ve velidir. Anaokulumuzda “okul-aile” işbirliğine önem veren, çocuklarımızın; ülkemizin ve dünya kültürlerine uyumlu olmalarını sağlayan bir eğitim sanatı uygulanmaktadır.

El becerileri: Çocuklarımızın el becerilerini geliştiren çalışmalarda artık materyalleri kullanmak onların yaratıcılığını besleyecek eski olarak nitelendirilen bazı malzemelerin yeniden değerlendirilebileceğini öğretecektir. Bu nedenle evlerinizde gereksiz görüp kullanmadığınız şişe mantarları, orijinal şişeler, yün, kumaş, düğme, kutu vb. materyalleri okulumuza gönderebilirsiniz.

Etkin öğretim: Ele alınan bir sorunun çözümünde, ilgili birkaç bilgi alanında araştırma, deneme ve inceleme yapmaya önem veren öğretim.

-F-

Faaliyet: Çalışkanlık, çalışma, canlılık, hareket.

Fen ve Doğa: Problem çözme becerilerini desteklemek, neden – sonuç ilişkisi kurarak olgu ve olayları tam olarak kavratabilmek, bilimsel ve eleştirel becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla gözlem, bitki yetiştirme, hayvan bakımı, hava durumu takibi gibi etkinlikler günlük programımızda yer alır. Bu program dahilinde her hafta çocukların katılımı ile deney çalışması yapılır.

Fotoğraf: Okula kayıt sırasında dört adet vesikalık fotoğraf alıyoruz. Yıl içinde çocuklarımızla paylaştığımız çeşitli aktiviteleri ve özel anları, gezilerimizi dijital ortamda kaydediyor ve isteyen velilerimizle paylaşıyoruz.

-G-

Gelişim raporu: Çocuklarımızın Montessori materyalleri ile yaptıkları çalışmalarda geldikleri nokta ve bilişsel, sosyal – duyusal, psiko – motor alanlarındaki gelişim durumları ‘Gelişim Raporumuz’ ile size sunulacaktır.

Geziler: Her ayın önceden belirlenmiş konularını pekiştirmek amacı ile müze, sergi ve atölye gezileri düzenlenir. Gezi yeri, günü sizlere bir hafta önceden bildirilir ve izniniz alınır.

Giysiler: Çocukların kişilik gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla okul kıyafetlerinde özgür bırakıyoruz. Ancak rahat hareket olanağı sağlayacak, kirlenip eskimesinden sakınılmayacak eşofman türünde giysiler ve spor ayakkabı tercih edilmelidir. Ayrıca birer takım yedek kıyafet dolaplarında bulundurulacaktır.

Gözlem: Gözlem, okulumuzda iki farklı açıdan ele alınmaktadır. İlk olarak çocuklarımızın gözlemleri onların ilgi ve merakları, geliştirdikleri bakış açılarının ve yorumlarının değerlendirilmesi; ikinci olarak da bizlerin çocuklarımızın ilgilerini, eğilimlerini, hassas oldukları durumları izleyerek sizlerin bilgilendirilmesini kapsamaktadır.

Günlük yaşam: 

Okulumuzda günlük yaşam sabah saat 08:00 ‘de çocuklarımızın belirli aralıklarla okula gelmesiyle başlar. Açık büfe şeklinde doğal gıdalarla hazırlanan kahvaltımız, çocukların kendi istekleriyle ulaşabilecekleri bir alanda, saat 09.40’a kadar durur.  Bu kahvaltının amacı; sadece sağlıklı beslenme eğitimi vermek değil, burada yapılan sohbetlerle çocuğa alternatiflerini tanıtıp, kendi beden sesini doğru duyabilme becerisini kazandırmayı da hedeflemektedir.

09.30’dan sonrası ‘Montessori Döngümüz’ün başladığı saattir. Öğlen yemeğine kadar çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri arkadaşlarıyla ya da bireysel olarak istedikleri sürece çalışırlar. Öğlen yemeğimiz yine açık büfe olarak saat 11.30’dan itibaren sınıftaki özel alanında hazırdır. Acıktığını hisseden çocuk, çalışma arasında da olsa gidip bu isteğini karşılayabilir. Tüm öğrencilerin yemek yeme ihtiyaçları tamamlanırken, bir yandan da materyallerle çalışma süreci devam eder. Saat 13.00’e kadar öğrencilerimizin yemek yeme ihtiyaçları tamamlanır.

Çalışma döngüsü ve öğlen yemeği bittiğinde bu kez çocuklarla birlikte değerlendirme yapılır. Kararları ve yaptıkları çalışmalar hakkındaki izlenimlerini anlatabilmeleri için çocuklar cesaretlendirilir.

Ardından her yaş grubu kendi öğretmeni ile yaşlarının ve ilgilerinin gereksinimlerine yanıt verecek etkinliklere yönelirler. Bu etkinlikler drama, İngilizce, sanat, oyun, müzik, beden eğitimi, Türkçe okuma ve yazmaya hazırlık başlıkları altında planlanır ve yürütülür. İkindi kahvaltısının yine açık büfe olarak hazırlanmasının ardından, atıştırmalıklarını yiyen çocukların içinden servisle eve döneceklerin, eve dönüş hazırlıkları yapılmaya başlanır. .

Okulda güne devam eden çocuklar ise yap – bozlar, masa oyuncakları ile oyun, kukla ile dramatizasyon, el becerilerine yönelik çalışmalar yapar, yarım kalan işlerini tamamlarlar. 

-H-

Hamur: En güzel sanat yapıtı yaratma aracı.

Hazırlanmış çevre: Öğrenmeyi mümkün kılan çeşitli çalışma alanları , çocuğun keşfetme eğilimini doyuracak biçimde eğitmenlerimiz tarafından hazırlanır.

Hediyeler: Doğum günü olan çocuklar , bu özel günlerini kutlamak amacıyla sınıf kitaplığına bir kitap hediye edebilirler. Bu kitabın üzerine çocuğun adı, doğum tarihi ve kaçıncı yaşını kutladığı yazılabilir. Bunun bir gelenek durumuna gelmesi , çocukların sadece almanın değil, vermenin de zevkini ve değerini anlamalarını sağlayacaktır. Ne tür kitaplar alınabileceği konusunda öğretmenlerimize danışabilirsiniz.

Unutmayınız ki ; öğretmenlere verilebilecek en güzel hediye çocukların mutlu yüzleri ya da öpücükleridir. Ama öğretmenlerin özel günlerini kutlamak isteyen çocuklarınızı kırmak yerine onları sınıfa bir hediye almaya yönlendirmek öğretmenlerimizi de daha mutlu edecektir. Bu , çocukların hep birlikte okuyacakları bir öykü kitabı, öğretmenlerimize kaynak olabilecek bir kitap, bir bitki olabilir.

-I-

Isı: Okumuzun ısısı 22-24 derece arasında tutulmaktadır. Çok soğuk ve yağış olmadığı sürece her gün en az yarım saat açık havada oyun etkinliği planlanır.

-İ-

İçecek: Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak adına çok önemli bir görev üstlendiğimizin bilinci ile okulumuzda asitli ve kutulu içeceklere yer vermiyoruz. Süt, ayran , taze sıkılmış meyve suları , bitki çayları her gün en az iki seçenek olarak çocuklara sunulur.

İkindi kahvaltısı: İkindi kahvaltısını, her gün 15:00 – 15:30 saatleri arasında veriyoruz. Masanın hazırlığı , servis , masanın toplanması ve bulaşıkların yıkanmasını ise çocuklarımızla birlikte yapıyoruz.

İletişim: Diğer insanlarla etkili bir iletişimde bulunmak , hiç kuşkusuz , ergenlik , yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde de bireyin sosyal bir varlık olarak toplum içinde yer alabilmesi ve her yönden doyurucu insan ilişkileri kurabilmesi ve sürdürebilmesi için önemlidir. Bu nedenle çocuklarımızın etkili bir iletişimci olabilmeleri için gerekli gelişme ve öğrenme aktivitelerini düzenliyoruz.

İsim etiketleri: Çocuklarımızın okulda kullandığı tüm eşyalara isimlerinin yazıldığı etiketler yapıştırmanız öğretmenlerimize kolaylık sağlayacaktır.

İngilizce: Okulumuzda İngilizce etkinliklerini farklı yaş gruplarının ilgilerini , gelişimsel özelliklerini ve yıllık planımızı esas alarak planlıyoruz. Bu programın ayrıntılarını aylık bültenimizden siz de takip edebilirsiniz.

-J-

Jimnastik: 3 – 6 yaş arasındaki çocukların büyük – motor gelişimlerine katkıda bulunmak ve hareket gereksinimlerini karşılamak amacıyla ipli, toplu oyunlar, minder oyunları oynuyoruz.

-K-

Kahvaltı: Sabah kahvaltımızı, her sabah 08:00 – 09:00 saatleri arasında açık büfe olarak veriyoruz.

Kayıt: 1 Eylül – 30 Haziran dönemi için kayıtlarımız yaz dönemi boyunca yaptırılabilir. 1 Temmuz – 30 Ağustos arasındaki yaz programımıza katılmak isteyen öğrencilerin kayıtları mayıs ayında yapılacaktır.

-L-

Lütfen: Okulumuzda en çok kullandığımız sözcüklerden biri.

-M-

Maria Montessori: Montessori Sistemi ‘nin yaratıcısı olan Maria Montessori , 1870 ‘de İtalya ‘da doğmuş , 20. yüzyıl eğitim düşüncesini önemli ölçüde etkilemiş ve aynı zamanda ülkesinin ilk kadın tıp doktoru , pedagogu ve sosyal antropoloji profesörü unvanına sahip biridir.

1907 ‘de ilk çocuk evini açan Dr. Montessori ‘nin öğrenme ve çocuk üzerine altı kitabı vardır. Üç kez Nobel barış ödülüne aday gösterilmiş ve 1952 ‘ de Hollanda ‘da ölmüştür.

Eğitim felsefesinin en önemli prensibi ‘BANA KENDİM YAPABİLMEM İÇİN YARDIM ET ‘ dir. Bunun anlamı, eğitimcinin kendisini geri çekerek çocuğu kendi başına yapmak, oynamak , öğrenmek ve çalışmak konusunda cesaretlendirmesi ve çocuğu kendine özgü bir gelişime sahip, bireysel bir kişilik olarak kabul etmesidir.

Masal: Çocuklarımıza okuduğumuz kitapları onları şiddete özendirmeyecek ve gerçekçi bir dünya görüşü kazandırabilecek türlerden seçiyoruz.

Meslek sırrı: Çocuklarınızla ilgili bizlerle paylaşmak istediğiniz özel konuları randevu alarak görüşebilirsiniz. Bu bilgiler sadece aileler ve yetkililer arasında kalacaktır.

-N-

Natürel: Çocuk bireysel ve kendine özgü gelişime sahip bir kişiliktir. Onun yaşamın gerçeklerine uyan , doğanın kurallarını izleyen bir eğitim programına gereksinimi vardır.

Neden? Nasıl?: Bizim, çocuklarımızdan duymaktan en çok zevk aldığımız sözcükler.

-O-

Okuma-yazma: Okuma yazmaya hazırlık çalışmalarında ilk hedefimiz çocuklardaki küçük kas koordinasyonunun kalem tutabilecek olgunluğa ulaşmasını sağlamaktır. Metal çerçeveler ile sınırları belirlenmiş bir alanda kalem kontrolünü sağlama, kabartma harfler ve sayılarla kas hafızasını geliştirme, el yazısına altyapı oluşturabilecek çizgi çalışmaları ile yazma becerileri kazandırılırken , görsel okuma kartları , hareketli alfabe ve ses oyunları ile okumaya hazırlık yapılır.

Oyuncak: Çocuklarımızda paylaşma davranışını pekiştirmek amacı ile haftada bir gün (Cuma), okula oyuncak getirmelerinde sakınca görmüyoruz.

-Ö-

Öğlen yemeği: Yemeklerimizi 12:00 – 13:00 saatleri arasında yiyoruz. Yemeklerimizin planlamasını 3-6 yaş çocuklarının beslenme gereksinimini dikkate alarak yapıyor ve yemek listemizi her ayın başında sizlere gönderiyoruz. Ayrıca haftada bir gün çocuklarımızla beraber yemek pişiriyoruz.

Öğretmen: Montessori öğretmeni çocuğa materyallerin anahtarını sunar. Kapıları açan ve keşfeden, çocuktur.

Özgürlük: Okulumuzda çocuklar seçim yapmak, düşünmek düzenli ve hazırlanmış çevrede yaratıcı olmak için özgürdür. Özgürlüğün ilk şartı bağımsızlıktır. Çocuk yardım alıyorsa bağımsız olamaz. Çocuklarımıza yetişkin yardımı olmadan özgür seçim olanağı vererek yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmalarını sağlıyoruz.

-P-

Plan: Biz okulumuzda MEB Okul Öncesi Eğitim Müfredatı ve Montessori felsefesini örtüştürerek hazırladığımız yıllık ve aylık planların yanı sıra her çocuğumuzun ilgi ve hassasiyetlerine uygun bireysel planlar yapılır.

Problem: Çocuğunuzun sizinle , bizimle ya da arkadaşları ile bir sorunu olduğunda vakit geçirmeden bize bildirin. Böylece sorun daha fazla büyümeden ortak bir çözüm yolu bulabiliriz.

-R-

Resim çalışmaları: Okulumuzda resim çalışmaları günlük programın vazgeçilmezidir. Çünkü çocuk resimleri, onların iç dünyalarını yansıtan aynalardır. 

-S-

Sanat etkinliği: Sanat etkinliklerimizi bireysel veya iki ya da üç kişiden oluşan proje çalışmaları olarak planlıyoruz. Çünkü sanat etkinliklerinde amacımız çocukların sanatı bir anlatım biçimi olarak algılamaları, özgün ve kendilerini yansıtan ürünler yaratabilmeleridir.

Serbest çalışma saati (Montessori döngüsü): Okulumuzda serbest zaman etkinlikleri 3 – 6 yaş grubunun bir arada birbirini gözleyerek , yardımlaşarak , hoşgörü ve işbirliği duygusunu geliştirerek çalıştığı , sıra beklemeyi , başladığı işi bitirmeyi , aldığı materyali kullandıktan sonra temiz ve düzenli bırakmayı öğrendiği keyifli bir yaşam dilimi olarak gerçekleşir. Montessori felsefesinin temelini oluşturan çalışma alanları :

1. Pratik Yaşam Köşesi : Bu alanda yapılan sebze yıkama – soyma – doğrama , yemek pişirme, meyve suyu hazırlama, bulaşık yıkama, dikiş dikme gibi egzersizler yetişkinleri taklit olanağı vermenin yanında kas kontrolü , ayrıntılara dikkat etme , çalışmadaki belli sıralamayı takip etme gibi olumlu özellikleri kazandırır.

2. Duyusal Materyaller Köşesi : Pratik yaşam alanındaki çalışmalar ile güven duygusunu artıran çocuk, artık keşfetmeye hazırdır. Bu eğilimini beş duyusunu aktif olarak kullanıp boyutlar, ağırlıklar, geometrik cisimler, sesler, kokular, tatlar, farklı yüzeyler keşfetme olanağı veren duyusal materyaller köşesinde doyuracaktır.

3. Dil Materyalleri Köşesi : Çocuğu kabartma harfler, görsel okuma kartları, hareketli alfabe ile okumaya ; metal çerçeveler ile kalem kontrolü sağlayarak yazmaya hazırlayan bu köşede bulunan bol ve çeşitli konulardaki kitaplar okuma isteğini ve merak duygusunu ön plana çıkartmaktadır

4. Matematik Materyalleri Köşesi : Matematik çalışmalarına sayı – miktar eşleştirmesi yaparak başlanır. Çocuklar bireysel ya da küçük gruplar halinde toplama, çarpma , çıkarma ve bölme oyunları oynarken dört işlemin temel özelliklerini de kavrar.

5. Kültür Materyalleri Köşesi : Yakından – uzağa ilkesi doğrultusunda öncelikle ülkemiz tarihimiz , geleneklerimiz, müziğimiz , danslarımız, yemeklerimizi tanıyan çocuk bir sonraki adımda komşumuz olan ülkeleri de tanıyarak yaşadığı dünyanın farkına varır.

-Ş-

Şenlikler ve eğlenceler: Şenlikler ve eğlenceler insanları birbirine yakınlaştıran fırsatlardır. Her bahar düzenleyeceğimiz pikniğimizde çocuklarınızın birlikte eğitim gördüğü , oynadığı diğer çocukları ve ailelerini de tanıma fırsatı bulacaksınız.

-T-

Tarih: Okulumuzda ‘Zaman Şeritleri ‘ ile tarihin somut bir sunuşunu yapıyoruz. Zaman şeritleri üzerinde çeşitli tarih dönemleri ve o dönemde yaşanan olayları , onların algılayabileceği resimlerle gösteriyoruz. Böylece bilinçli bilgiye başlangıç yapıyor , merak ve ilgilerini teşvik ediyoruz.

Temizlik: Okulumuzda temizlik eğitim çalışmalarının bir parçası olarak yer alır. Bizler onlar için hazırladığımız sağlıklı ve hijyenik ortamın korunmasını çocuklara sorumluluk vererek sağlıyoruz.

Tiyatro: Küçük yaşlarda farklı sanat dallarınını tanımak çocuklarımızın zevklerini geliştireceği gibi, yaratıcılıklarını da besleyecektir. Bu nedenle ayda bir kez şehir veya devlet tiyatrolarına gidiyoruz. Dileyen velilerimiz de bize katılabilirler.

-U-

Ulusal dil: Okulumuzda uygulanan ulusal dil etkinliklerinin amacı ; çocuklarımızın ses bayrağımız olan , bizi anlatan dilimizi, doğru ve güzel konuşmalarını sağlamanın yanında sözcük hazinelerini zenginleştirerek , yaratıcı ve etkili anlatım becerisi geliştirmelerini sağlamaktır.

-Ü-

Üretmek: Çocuklarımızın yıl boyunca yaptıkları çalışmaların ürünlerini yıl sonu şenliğimizde sizlerle paylaşacağız.

-V-

Vals: Her yıl mezun olan çocuklarımızı Strauss’ un Mavi Tuna valsi ile ilköğretime gururla ve donanımlarından emin olarak uğurluyoruz.

-Y-

YENİ ÇOCUK : Konsantre olabilme ve uzun süre yoğunlaşabilme , irade disiplini ve olumlu sosyal davranış, öğrenme hevesi ve düzenli düşünme, hissetme ve hareket etme özelliklerine sahip bizim çocuklarımız.

Yeni yıl: Yeni gelen bir yılın heyecanını ve coşkusunu yaşarken, sadece almanın değil vermenin keyfini çocuklarımızla paylaşmak için hep birlikte karar vereceğimiz bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştireceğiz.

Yıl sonu şenliği: Keyifli ve başarılı bir eğitim döneminin sonunda sizlere hazırladığımız süprizlerle dolu çok özel bir gün.

-Z-

Zaman: Çocuklarımızın yaptığı çalışmalarda onların konsantrasyonlarını bozmamak ve diledikleri kadar tekrar yapabilme fırsatı vermek amacıyla zaman konusunda aşırı kısıtlamalar yapmıyoruz.